Bezpieczne łączniki oraz gniazda.

 

Do elementów wystroju oraz wyposażenia danego wnętrza dopadować trzeba stylowy i dyskretny osprzęt. Łączniki oraz gniazda montowane przy instalacjach elektrycznych powinny prezentować się udanie oraz dyskretnie. Osprzęty zasadniczo dzielimy na te, które znajdują się w puszkach pod tynkiem oraz na te, które wieńczą gniazdka z pokrywami lub bez. Osprzęty posiadające własne obudowy są zabezpieczane przed wpływem z zewnątrz. Ochrona bywa szeczegłowo dopasowana do rejonu, w jakim instalacja o danym przeznaczeniu się znajduje. Na bokach listewnych mocuje się osprzęty przeznaczone do funkcjonowania kanałowego. Łączniki podzielić możemy na jednobiegunowe, dwubiegunowe, schodowe oraz krzyżowe. Nie możemy także zapomnieć o nowoczesnych łacznikach, dzięki którym możliwe stało się kierowanie parametrami funkcjonującymi w roletach, żaluzjach, ogrzewaniach, bramach wjazdowych oraz wszelkich innych mechanizmach nazywanych znamiennie elementami „inteligentnego domu”. Klawisze są bardzo czytelne, ponieważ posiadają na obudowach komunikaty w postaci małych piktogramów, dzięki którym łatwo jest rozszyfrować przeznaczenie danego przycisku. Łączniki w dużej liczbie dodatkowo są podświetlane, co ułatwia ich odnalezienie jeszcze przed włączeniem światła. Za wszelkie sygnalizacje odpowiadają zamontowane diody, emituja zawsze czerwone, ostrzegawcze światełko lub zielone – o charakterze oznajmującym.

Jeśli ktoś prosi nas o poradę dotyczącą tego, jaki osprzęt w postaci łączników oraz gniazd zakupić do nowo wybudowanego domu lub mieszkania, z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że najlepsze i najbezpieczniejsze będą gniazdka  posiadające styk ochronny, czyli popularnie zwany – bolec. Tam, gdzie są pomieszczenia wilgotne, więc wszelkiego rodzaju łazienki i kuchnie na niskim parterze lub na parterze – proponujemy zastosować łączniki wzbogacone o podwójny stopień izolacji. Gniazdka wtyczkowe powinny w tym wypadku dodatkowo zawierać klapki plastikowe. Pełnią one funkcje ochronne. Strzeżcie się podróbek. Tylko taki osprzęt sprawdzi się dalekoplanowo, który posiada liczne atesty i certyfikaty plus pełny opis techniczny dołąćzony dfo opakowania fabrycznego! Przy kupnie osprzętu zwracajcie uwagę na znaki mówiące o bezpieczeństwie oraz napięciu, które w trakcie pracy danego mechanizmu. Jeśli nie znasz pochodzenia fabrycznego produktu instalacyjego, lepiej nie ryzykuj i pozostaw go na półce. Przy zakupie osprzętu elektrycznego za pierwsze kryterium winniśmy uznawać wyłącznie jakość produktu. Cena jest tylko drobnym dodatkiem. Jeśli najbardziej zależy Ci na bezpieczeństwie własnym oraz swoich najbliższych, z pewnością zrozumiesz, o co tak naprawdę nam chodzi.

W temacie estetyki trzeba jeszcze mieć świadomość, że osprzęt będzie prezentował się we wnętrzu w  sposób elegancki tylko wtedy, gdy wszystkie jego elementy wykonane będą w jednej linii stylistycznej. Niektórzy głównie z oszczędności zdają się na przypadek, co często przynosi mega komiczne efekty. Na szczęście większość producentów wypuszcza na rynek pełne serie osprzętów, dzięki czemu obyć się można bez konieczności przypadkowego dosztukowywania najdrobniejszych elementów, jak to często miało miejsce w czasach dawno minionego systemu.